منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • TSMC: سری آیفون 14 اپل احتمالاً آنطور که انتظار می رود قدرتمند نخواهد بود!

TSMC: سری آیفون 14 اپل احتمالاً آنطور که انتظار می رود قدرتمند نخواهد بود!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
TSMC: سری آیفون 14 اپل احتمالاً آنطور که انتظار می رود قدرتمند نخواهد بود!

اپل و TSMC قبلاً امیدوار بودند که غول تایوانی بتواند تراشه های 3 نانومتری را به موقع برای استفاده در سری آیفون 14 تا سال 2022 تولید کند. بزرگترین سازنده نیمه هادی جهان از سال گذشته فروش تراشه های 5 نانومتری به اپل و A14 Bionic و Apple را آغاز کرد. تراشه های M1 با استفاده از این فرآیند ساخته شدند.

TSMC تأخیر تراشه 3 نانومتری برای گوشی های سری 14 آیفون در سال 2022 را تأیید کرد.

تراشه A13 Bionic جدیدترین تراشه 7 نانومتری مورد استفاده در iPhone است. این تراشه سری آیفون 11 ؛ محصول این شرکت برای سال 2019 استفاده شده است. تراشه مجهز به 8.5 میلیارد واحد ترانزیستور بود. تعداد ترانزیستورهای مورد استفاده در تراشه A14 Bionic 11.8 میلیارد است. این رقم برای تراشه M1 به 16 میلیارد دستگاه رسیده است.

به عنوان یک قاعده کلی ، باید توجه داشت که کاهش مقیاس فرآیند تولید به معنی افزایش تعداد ترانزیستورهای مورد استفاده در تراشه است. افزایش تعداد ترانزیستورها به نوبه خود باعث افزایش قدرت پردازشی و بهبود بهره وری انرژی در تراشه می شود.

وب سایت Digitimes اوایل ماه جاری اعلام کرد که قدرت پردازشی سری آیفون 14 در سال 2022 توسط تراشه A16 Bionic تأمین می شود. علاوه بر این ، نیمه رسانا در فرایند 3 نانومتری توسط TSMC تولید می شود.

محتوای اصلی گزارش در وب سایت Digitimes این بود که “TSMC در حال استفاده از فناوری تولید 3 نانومتری است و به دنبال تولید انبوه این تراشه ها در نیمه دوم سال 2022 است.” “این نیمه هادی توسط دستگاه های اپل ، آیفون ها یا رایانه هایی با مک. “

TSMC: سری آیفون 14 اپل احتمالاً آنطور که انتظار می رود قدرتمند نخواهد بود!

تاخیر در روند تولید TSMC 3nm خبر بدی برای سری iPhone 14 اپل است

بر اساس وب سایت Seeking Alpha ، TSMC تأخیر در روند تولید 3 نانومتری خود را تأیید کرده است و اظهارات غول تایوانی نشان می دهد که فرایند 3nm (N3) برای استفاده در سری آیفون 14 آماده نخواهد بود. در عوض ، تراشه A16 Bionic انتظار می رود که فرایند TSMC 4 نانومتری باشد. این پدیده بدین معناست که میزان بهبود عملکرد و عملکرد در سری Apple iPhone 14 به اندازه برآوردهای اولیه قابل توجه نخواهد بود.

TSMC به طور معمول تولید تراشه را در آوریل و مه آغاز می کند. با سه ماه تاخیر ، مشخص است که سال آینده آیفون اپل احتمالاً باید به تراشه 4 نانومتری A16 Bionic بسنده کند. این تأخیر احتمالاً به سامسونگ اجازه می دهد عنوان اولین تولید کننده تراشه های 3 نانومتری از TSMC را پس بگیرد. این پدیده بسیار مهم است؛ زیرا احتمالاً دستگاه اندرویدی مانند سامسونگ گلکسی S22 از Apple iPhone 14 پیشی می گیرد و به اولین گجت مجهز به تراشه 3 نانومتری تبدیل می شود.

سال گذشته ، اپل اولین تلفن های هوشمند 5 نانومتری را با عرضه سری iPhone 12 معرفی کرد. این تراشه در iPad Air 2020 نیز استفاده شد. TSMC تولید تراشه های 3 نانومتری خود را در نیمه دوم سال 2022 افزایش می دهد.

با کاهش ترانزیستورها و استفاده از میلیاردها ترانزیستور بیشتر در تراشه های قدرتمند ، صنعت نیمه هادی ها باید به این س importantال مهم پاسخ دهند که چگونه کاهش ترانزیستورها و مقیاس فرآیند تولید ادامه خواهد یافت.

اگرچه TSMC و Samsung Foundry رهبران جهان در نقشه راه های 2 نانومتری هستند. اما قبل از آن ، IBM اولین تراشه 2 نانومتری جهان را با استفاده از معماری Gate-All-Around (GAA) توسعه داده بود ، که به IBM اجازه می داد 50 میلیارد ترانزیستور را درون تراشه جاسازی کند.

احتمالاً اپل باید از تراشه 4 نانومتری با قدرت کمتر برای آیفون 2222 خود در سال 2022 استفاده کند.

تاخیر در تولید تراشه های TSMC 3nm از زمان تولید تراشه های 20 نانومتری برای iPhone 6 و iPhone 6 Plus در سال 2014 بی سابقه است. از آن زمان ، فرایندهای تولید جدید هر دو سال یکبار معرفی شده است. به عنوان مثال ، تراشه های مورد استفاده در سری آیفون 13 با نسخه ارتقا یافته فرآیند 5 نانومتری از TSMC تولید می شوند.

در سال گذشته ، تراشه A14 Bionic با استفاده از یک فرایند 5 نانومتری توسعه یافته است. اما با تاخیر در برنامه های تولید TSMC ، مشخص نیست که استفاده از تراشه های 4 نانومتری چگونه بر برنامه های تولید تایوان در آینده تأثیر می گذارد. حال باید منتظر ماند و دید آیا TSMC از نسخه ارتقا یافته فرایند 4 نانومتری یا فناوری جدید 3 نانومتری برای تولید تراشه A17 Bionic خود استفاده می کند یا خیر.

جالب اینکه طبق برخی شایعات ، اپل قصد دارد تراشه M2 خود را با استفاده از فرایند 4 نانومتری تولید کند. این تراشه جانشین Apple M1 است. تراشه M1 از سال 2021 در مکینتاش برای Mac و iPad Pro مورد استفاده قرار می گیرد. انتظار نمی رود سری Apple iPhone 14 تا سپتامبر 2022 معرفی شود. بنابراین ، هنوز فرصت کافی برای تغییر و بهبود برنامه های TSMC وجود دارد.

از TSMC: سری آیفون 14 اپل احتمالاً آنطور که انتظار می رود قدرتمند نخواهد بود! اولین بار در اخبار فناوری و تلفن همراه ظاهر شد.