منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • گوگل پیکسل 6 نیز با اثر انگشت ثبت نشده باز می شود!

گوگل پیکسل 6 نیز با اثر انگشت ثبت نشده باز می شود!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
گوگل پیکسل 6 نیز با اثر انگشت ثبت نشده باز می شود!

گوشی هوشمند گوگل پیکسل 6 که با استانداردهای جدید در زمینه امنیت گوشی های هوشمند معرفی شد، از فناوری های مختلفی مانند TrustZone بهره می برد. شایان ذکر است که این فناوری با استفاده از تراشه امنیتی Titan M2 پردازش شده است. با وجود همه این‌ها و حتی با استفاده از فناوری امنیتی ذکر شده، به نظر می‌رسد گوگل به ابتدایی‌ترین جنبه امنیت گوشی‌های هوشمند سری پیکسل ۶، یعنی عملکرد مناسب حسگر اثرانگشت که از گوشی‌های هوشمند محافظت می‌کند، توجه چندانی نکرده است.

چندی پیش یکی از خبرنگاران در فضای مجازی ویدئویی از باز شدن قفل اثر انگشت پیکسل 6 خود منتشر کرد که به وضوح نشان می دهد گوشی هوشمند این مرد تنها یک اثر انگشت ثبت شده داشته است. اما نکته عجیب در مورد ویدیو این است که وقتی خبرنگار گوشی هوشمند خود را به همسرش داد، متوجه شد که او نیز می تواند با اثر انگشت ثبت نشده خود قفل آن را باز کند.

برخی منابع خبری دیگر نیز موارد مشابهی را مشاهده و گزارش کرده اند. بسیاری از این منابع خبری این سوال را مطرح کرده اند که آیا حسگر اثر انگشت در گوشی های هوشمند سری گوگل پیکسل 6 مشکل سخت افزاری دارد یا خیر.

گفتنی است خبر فوق در حالی منتشر شد که چندی پیش شاهد شکایات بسیاری از کاربران در خصوص کندی و حتی خرابی حسگر اثر انگشت سری پیکسل 6 بودیم که گوگل در پاسخ به این شکایات اذعان کرد که الگوریتم های امنیتی پیشرفته سنسور تشخیص اثر انگشت را کند می کند. به گفته این شرکت، الگوریتم پیشرفته حسگر سری پیکسل 6 به زمان بیشتری برای احراز هویت اثر انگشت کاربران نیاز دارد.

ویژگی های سنسور اثر انگشت سری 6 پیکسل

از سوی دیگر، گوگل هنوز به مشکل باز شدن قفل گوشی های هوشمند خود با اثر انگشت ثبت نشده پاسخی نداده است. درباره این موضوع باید منتظر پاسخ هوشمندانه این غول دنیای فناوری باشیم. اما اگر بخواهیم منشا این مشکل را مشخص کنیم، قبل از نظرات گوگل باید به نکاتی توجه کنیم.

سری پیکسل 6 از فناوری قدیمی اسکنر اثر انگشت نوری استفاده می کند که در صفحه نمایش آن ادغام شده و اثر انگشت کاربر را از طریق بازتاب نور تشخیص می دهد. اگرچه این فناوری مقرون به صرفه و ارزان تلقی می شود، اما لزوما دقیق ترین و سریع ترین فناوری در این زمینه نیست.

فناوری جدیدتر اسکنر اثر انگشت اولتراسونیک که برای اولین بار بر روی صفحه نمایش گوشی های هوشمند سری گلکسی اس 10 سامسونگ معرفی شد، جایگزینی سریع تر و مطمئن تر برای فناوری های قدیمی تر است.

زیرا این فناوری به جای نور از امواج صوتی برای شناسایی اثر انگشت استفاده می کند. یکی از مزایای فناوری اسکنر اثر انگشت اولتراسونیک این است که حتی با وجود کثیفی، روغن، کثیفی یا آب روی سنسور همچنان به خوبی کار می کند.

به نظر می رسد اگر گوگل از حسگر اثر انگشت اولتراسونیک در گوشی های هوشمند سری پیکسل 6 استفاده می کرد، احتمالاً شاهد مشکلات فوق الذکر نبودیم.

سایر دلایل مشکل در حسگر اثر انگشت

برخی منابع خبری مشکل باز کردن قفل گوشی هوشمند پیکسل 6 را به مشکل دیگری مرتبط می دانند. ادعای این منابع خبری در این مورد خلاصه می شود که محافظ صفحه نمایش گوشی هوشمند گوگل احتمالا اثر انگشت کاربر را روی خود نگه می دارد و باعث تشخیص نادرست اثر انگشت و بازگشایی مجدد دستگاه می شود. اگرچه این فرضیه ممکن است، اما بعید به نظر می رسد که اثر انگشت کاربر دقیقاً در جای مناسب باقی بماند.

صرف نظر از پاسخ مناسب، گوگل باید با انتشار به‌روزرسانی‌ها و بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری، این مشکل را در اسرع وقت برطرف کند. ایرادات امنیتی مانند موارد فوق تصویر خوبی از گوشی در بازار نشان نمی دهد و وجهه شرکت را خدشه دار می کند و حتی می تواند فروش آن را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد.

متن Google Pixel 6 نیز با اثر انگشت ثبت نشده باز می شود! اولین بار در اخبار فناوری و موبایل ظاهر شد.