منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پیش بینی فروش بالای آیفون 13 سفارش اپل برای تراشه A15 را افزایش داد

پیش بینی فروش بالای آیفون 13 سفارش اپل برای تراشه A15 را افزایش داد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پیش بینی فروش بالای آیفون 13 سفارش اپل برای تراشه A15 را افزایش داد

وب سایت DigiTimes از منابع خبری خود مطلع شده است که اپل سفارشات خود را به TSMC برای ساخت تراشه جدید مورد نیاز برای گوشی های سری iPhone 13 افزایش داده است.این گوشی ها از تراشه 5 نانومتری A15 Bionic استفاده می کنند. در همین حال ، گزارش ها نشان می دهد که اپل سفارش تراشه های مورد استفاده در مدلهای قدیمی آیفون را کاهش داده است.

گزارشی از وب سایت DigiTimes اشاره می کند که اپل حجم سفارش تراشه ها را برای مدل های قدیمی iPhone کاهش داده است ، در حالی که مجموعه وفل های TSMC برای سری iPhone 13 را افزایش داده است. اپل همچنین سفارش تراشه های خود را در TSMC برای 2021 تغییر نداده است.

قدرت محاسباتی گوشی های آیفون 13 اپل توسط تراشه A15 Bionic تامین می شود. این نیمه هادی با استفاده از یک نسخه بهینه شده از فرایند 5 نانومتری به نام N5P توسط شرکت تایوانی TSMC تولید شده است. گوشی های آیفون 12 سال گذشته مجهز به تراشه A14 Bionic هستند. تراشه توسط TSMC با استفاده از یک نسل اول 5 نانومتری به نام N5 مونتاژ می شود.

تراشه A13 Bionic از سری آیفون 11 توسط TSMC و با فرایند 7 نانومتری N7P تولید می شود. تعداد ترانزیستورهای سه تراشه جدیدتر اپل ، A14 Bionic ، A13 Bionic و A15 Bionic ، به ترتیب 8.5 ، 11.8 و 15 میلیارد است. افزایش تعداد ترانزیستورهای مورد استفاده در تراشه به معنی افزایش قدرت پردازشی و بهبود بهره وری انرژی در نیمه هادی است.

پیش بینی فروش بالای آیفون 13 سفارش اپل برای تراشه A15 را افزایش داد

تصویر iPhone 14 Pro مجهز به ماژول دوربین سطح با پشت گوشی

این اخبار احتمالاً نشانه این است که اپل قصد دارد گوشی های بیشتری از سری آیفون 13 عرضه کند (این رقم احتمالاً بیشتر از حد انتظار خواهد بود). برای یادآوری ، لازم به ذکر است که جن مانستر؛ تحلیلگر موسسه Loup Ventures تخمین می زند که تعداد آیفون های فعال در جهان با طول عمر 3 سال یا بیشتر 400 میلیون دستگاه است. در حالی که برخی از شرکت های مخابراتی در معاملات تجاری خود تخفیف های مناسبی برای سری iPhone 13 ارائه می دهند ؛ بنابراین امسال ، احتمالاً درصد زیادی از این 400 میلیون دستگاه در نهایت به سری آیفون 13 ارتقا خواهند یافت.

تایوان نیوز گزارش می دهد که کند شدن زنجیره تامین به دلیل شیوع Covid 19 در ویتنام ، تحویل آیفون جدید 2021 را به تاخیر انداخته است. به دلیل چنین تاخیرهایی ، قطعات مورد نیاز اپل برای استفاده در ماژول دوربین چهار هسته ای آیفون 13 دیرتر از زمان پیش بینی شده به این شرکت تحویل داده می شود.

پیش بینی فروش بالای آیفون 13 سفارش اپل برای تراشه A15 را افزایش داد

در بحبوحه کمبود تراشه جهانی ، تنها تعداد معدودی از شرکتها قادر خواهند بود سفارش تراشه های مورد نیاز خود را افزایش دهند. اما اپل بزرگترین مشتری TSMC است و کارشناسان می گویند 20 درصد از درآمد شرکت تایوانی (اما کمتر از 20 درصد سودآوری آن) را به خود اختصاص می دهد. بنابراین علی رغم مشکل کمبود تراشه ، اپل به تراشه های مورد نظر خود دست یافته است و مبلغی را که برای تولید تراشه پرداخت می کند کمی افزایش می دهد تا TSMC نظر بدهد. شایعات حاکی از آن است که سایر مشتریان TSMC ، مانند Nvidia ، AMD ، MediaTek و Intel ، باید 20 درصد بیشتر برای تولید تراشه های خود در سال آینده هزینه کنند. در مقابل ، اپل از این قاعده مستثنی است و سود خود را تنها 3 درصد افزایش می دهد.

با توجه به اینکه سری آیفون 13 به تازگی عرضه شده است ؛ بنابراین ، پیش بینی مشخصات مدل های آینده سری آیفون 14 احتمالاً کمی غیر منطقی به نظر می رسد. زیرا برای شرکتی مانند TSMC بسیار مهم است که قبل از تولید تراشه جدید تلفن هوشمند ، کارخانه ریخته گری را آماده کند. بنابراین اکنون می دانیم که پیچیدگی تولید تراشه 3 نانومتری ، شرکت تایوانی را مجبور کرده است با استفاده از این فرایند پیشرفته ، تولید تراشه را کند کند. سال آینده ، آیفون اپل از تراشه 4 نانومتری A16 Bionic استفاده می کند.

بنابراین در سال 2023 احتمالاً شاهد استفاده از تراشه 3 نانومتری A17 Bionic در سری آیفون 15. خواهیم بود. چهار مدل مختلف آیفون نیز سال آینده عرضه می شوند ، از جمله iPhone 14 با صفحه نمایش 6.1 اینچی ، 6.7- صفحه نمایش اینچی.اینچ 14 آیفون مکس ، آیفون 14 پرو 6.1 اینچی و آیفون 14 پرو مکس 6.7 اینچی. مارک گورمن ؛ خبرنگار بلومبرگ مدعی است که سری آیفون 14 سال آینده با طراحی مجدد کامل عرضه می شود. این احتمالاً به معنای پایان عمر ناتچ است. مینگ چیکو ؛ یک تحلیلگر مشهور از TF International نیز اعلام کرد که در سری iPhone 14 این شکاف با یک سوراخ کروی برای دوربین جایگزین می شود.

شایعه جالب دیگر این است که ماژول دوربین عقب کاملاً برآمده از ترکیب W شکل در این قسمت استفاده می کند. تصویر ارسال شده توسط جان پروسر از آیفون 14 نشان می دهد که ماژول دوربین عقب این گوشی کاملاً با پنل پشتی تراز خواهد شد. این بدان معناست که مدل های آیفون سال آینده احتمالاً روی میز خواهند بود. در حالی که صفحه آنها رو به بالا است.

پیش بینی فروش بالای آیفون 13 سفارش اپل برای تراشه A15 را افزایش داد و اولین بار در اخبار فنی و تلفن همراه ظاهر شد.