منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • لطفا برنامه فیس بوک را از آیفون خود حذف کنید!

لطفا برنامه فیس بوک را از آیفون خود حذف کنید!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
لطفا برنامه فیس بوک را از آیفون خود حذف کنید!

اولین مجموعه تبلیغاتی که اپل برای کمک به فروش گوشی هوشمند جدید خود در سال 2007 ایجاد کرد. این شامل یک مورد برای کاربران شبکه اجتماعی فیس بوک بود. این تبلیغ می گوید که اگر عاشق فیس بوک هستید و هر بار که جلوی رایانه خود می نشینید آن را بررسی کنید. در این حالت تصور کنید که می توانید اکانت فیسبوک خود را در زمانی که به کامپیوتر دسترسی ندارید نیز بررسی کنید. البته در آن زمان اپ استور وجود نداشت و کاربران برای دسترسی به وب سایت فیسبوک مجبور بودند از مرورگر موبایل سافاری استفاده کنند.

فیس بوک از شتاب سنج گوشی شما برای جمع آوری اطلاعات شخصی استفاده می کند

اکنون پس از گذشت بیش از 14 سال، محققان امنیتی (طبق گزارش وب سایت فوربس) به کاربران iOS هشدار می دهند که برنامه فیس بوک را از ویجت های خود حذف کنند. اما دلیل چنین توصیه ای چیست؟ محققان می گویند حتی اگر کاربران با برنامه های شخص ثالث برای ردیابی اطلاعات آنها مخالفت کنند، فیس بوک همچنان داده های موقعیت مکانی کاربران را با استفاده از ابرداده استخراج شده از تصاویر و آدرس های IP جمع آوری می کند.

فیس بوک جمع آوری اطلاعات را از این طریق تایید کرد. با این حال، علیرغم مخالفت مصرف کنندگان، هیچ توضیحی برای تلاش اشتباه خود برای جمع آوری اطلاعات به صورت مخفیانه ارائه نمی دهد.

محققان امنیتی می گویند فیس بوک از شتاب سنج آیفون خود برای ردیابی حرکات کاربران استفاده می کند. به این ترتیب فیس بوک می تواند رفتار و فعالیت های کاربران را در ساعات خاصی از روز پیگیری کند. فیس بوک همچنین می تواند با شما و افراد اطراف شما ارتباط برقرار کند. حتی اگر از هویت این افراد اطلاعی نداشته باشید. اطلاعات شتاب سنج به فیس بوک کمک می کند تا کاربرانی را که در حین استفاده از برنامه راه می روند، می نشینند یا می خوابند، پیدا کند.

هیچ راهی برای غیرفعال کردن این ویژگی و جلوگیری از بازیابی اطلاعات توسط فیس بوک از شتاب سنج وجود ندارد. دو محقق به نام‌های طلال حاج حجری و تامی میسک ادعا می‌کنند که «فیس‌بوک دائماً در حال استخراج داده‌ها از شتاب‌سنج است. اگر به فیس‌بوک اجازه دسترسی به مکان را ندهید، برنامه همچنان با شما و سایر کاربرانی که اطلاعات شتاب‌سنج‌شان روی تلفن دارای الگوی لرزشی مشابه است، گروه‌بندی می‌شود. این مکان دقیق شما را مشخص می‌کند.»

لطفا برنامه فیس بوک را از آیفون خود حذف کنید!

به گفته تامی میسک، این برنامه همچنان می‌تواند با استفاده از اطلاعات دیگر، کاربران را شناسایی کند، حتی اگر دسترسی به فیس‌بوک فراهم نباشد.

هر دو محقق ادعا می کنند که داده های شتاب سنج از فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ جمع آوری شده است. با این حال، غیرفعال کردن این ویژگی در اپلیکیشن واتس اپ امکان پذیر خواهد بود. به گفته آقای میسک، دلایل خواندن اطلاعات شتاب سنج از اپلیکیشن های فیسبوک و اینستاگرام مشخص نیست. همچنین احتمالاً راهی برای غیرفعال کردن این ویژگی وجود ندارد. این بدان معناست که تنها راه برای جلوگیری از جمع آوری اطلاعات شتاب سنج توسط اپلیکیشن های فیسبوک و اینستاگرام، حذف آن از گوشی هوشمندتان است.

سایر برنامه های مشابه از جمله iMessage، Telegram، Signal، TickTock و WeChat از اطلاعات شتاب سنج گوشی استفاده نمی کنند.

جالب اینجاست که آقای میسک تیک تاک، وی چت، آی مسیج، تلگرام و سیگنال را بررسی کرده است. این محقق امنیتی دریافت که هیچ یک از این پنج برنامه از شتاب سنج برای جمع آوری اطلاعات از مشترکین خود استفاده نمی کنند. وی گفت: اگرچه اطلاعات شتاب سنج بی ضرر به نظر می رسد. اما اقداماتی که برنامه ها می توانند با استفاده از این داده ها انجام دهند. “آنها واقعا شگفت انگیز هستند.” به گفته آقای میسک، اپلیکیشن ها قادر به تشخیص ضربان قلب، حرکت و حتی مکان دقیق کاربران خواهند بود. بدتر از همه، همه برنامه‌های iOS می‌توانند بدون اجازه اطلاعات را از حسگر شتاب‌سنج بخوانند. به عبارت دیگر، کاربران هنگام استفاده از یک اپلیکیشن از جمع آوری اطلاعات مربوط به ضربان قلب خود آگاه نخواهند شد.

کاهش سرعت برنامه های کاربردی برای گوشی های اندرویدی

فیس‌بوک در مصاحبه‌ای با مجله فوربس تأیید کرد که اطلاعات شتاب‌سنج برای عملکردهایی مانند Shake-to-Report و برای اطمینان از عملکرد صحیح برخی از عملکردهای دوربین، مانند چرخش به اطراف برای ثبت تصاویر 360 درجه استفاده می‌شود.

با غیرفعال کردن ویژگی Shake-to-report در اپلیکیشن فیس بوک، اگر گوشی را تکان دهید، اتفاق خاصی نمی افتد. اما برنامه همچنان اطلاعات را از شتاب سنج دریافت می کند. حتی فیسبوک اخیراً حق اختراعی را به ثبت رساند تا راهی برای ارتباط غریبه ها با یکدیگر از طریق سیگنال های تلفن بی سیم فراهم کند.

محققان اشاره می کنند که چگونه فیس بوک از اطلاعات شتاب سنج برای تعیین مکان دقیق افراد مانند حضور دو مسافر در اتوبوس استفاده می کند. در این صورت، اگر یکی از مسافران اتوبوس اطلاعات مکان دقیق خود را با فیس بوک به اشتراک بگذارد. در این صورت فیسبوک به راحتی تشخیص می دهد که شما با این اتوبوس سفر می کنید. زیرا الگوی ارتعاش هندسه های شتاب سنج مشابه یکدیگر خواهد بود.

در پایان لازم به ذکر است که تنها راه جلوگیری از جمع آوری اطلاعات توسط شتاب سنج، حذف اپلیکیشن های اینستاگرام، فیسبوک و واتس اپ از آیفون است.

لطفا برنامه فیس بوک را از آیفون خود حذف کنید! اولین بار در اخبار فناوری و موبایل ظاهر شد.