منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آیفون 14 اپل احتمالاً مانند سری آیفون 13 از تراشه 5 نانومتری استفاده خواهد کرد

آیفون 14 اپل احتمالاً مانند سری آیفون 13 از تراشه 5 نانومتری استفاده خواهد کرد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیفون 14 اپل احتمالاً مانند سری آیفون 13 از تراشه 5 نانومتری استفاده خواهد کرد

کمبود مداوم تراشه های نیمه هادی در جهان تقریباً هر روز در سرفصل اخبار است. زیرا این مشکل تقریبا همه برندهای رایج تولیدکنندگان گوشی های هوشمند را تحت تاثیر قرار می دهد. در حال حاضر محدودیت های زنجیره تامین منجر به تاخیرهای طولانی در تحویل سفارشات سری آیفون 13 شده است.در این میان اپل یکی از آخرین شرکت هایی در جهان است که با اثرات کمبود تراشه مواجه شده است.

گزارشی که دیروز توسط وب سایت 9to5Mac بر اساس اطلاعات موجود منتشر شد. شواهد دیگری وجود دارد مبنی بر اینکه تراشه A16 Bionic مورد استفاده در سری آیفون 14 احتمالاً سال آینده با استفاده از همان فرآیند 5 نانومتری مورد استفاده در سری آیفون 13 تولید خواهد شد.

TSMC; بزرگترین شرکت نیمه هادی جهان و بزرگترین سازنده تراشه های قراردادی برای اپل از اواخر سال گذشته با تاخیرهای قابل توجهی در تحویل سفارشات خود مواجه شده و با چالش های جدی روبرو شده است. این وضعیت حرکت TSMC را به سمت فرآیندهای تولید کوچکتر دشوار کرد.

اگرچه برنامه ریزی اولیه استفاده از یک تراشه 3 نانومتری در آیفون اپل در سال آینده را خواستار شد. اما اکنون مشخص است که TSMC احتمالا تا سال 2023 قادر به ارائه این تراشه ها نخواهد بود. بنابراین انتظار می رفت که سری آیفون 14 از تراشه 4 نانومتری استفاده کند. اما اکنون به نظر می رسد کاهش مقیاس فرآیند تولید نه در سال جاری و نه در سال آینده اتفاق نخواهد افتاد. این دقیقا چه معنایی برای سری آیفون 14 دارد؟

آیفون 14 اپل احتمالاً مانند سری آیفون 13 از تراشه 5 نانومتری استفاده خواهد کرد

بر اساس این گزارش، آیفون در سال آینده پیشرفت بسیار کمتری را از نظر قدرت پردازش و بهره وری انرژی نسبت به سری آیفون 13 تجربه خواهد کرد.بنابراین برای مشاهده پیشرفت ملموس تری باید تا سال 2023 یا حتی پس از آن صبر کرد.

بر اساس تجزیه و تحلیل عملکرد تراشه های قبلی اپل توسط موسسه تحقیقات اطلاعات، نتیجه تلاش های TSMC این است که برای اولین بار در تاریخ خود، برای سه سال متوالی (از جمله سال 2022)، آیفون اپل از همان فرآیند تولید استفاده خواهد کرد. این به نوبه خود احتمالاً باعث می شود که مشتریان ارتقاء تلفن های خود را یک سال دیگر به تعویق بیاندازند که به رقبای اپل فرصت بیشتری برای پیشرفت می دهد.

واقعیت این است که کمبود تراشه در دراز مدت می تواند تاثیر بسیار بدی بر عملکرد اپل داشته باشد. در واقع، شکل گیری یک واکنش زنجیره ای احتمالی در سال آینده، مزیت رقابتی را برای سایر شرکت های گوشی های هوشمند ایجاد خواهد کرد. همچنین در سه ماهه چهارم سال مالی جاری و برای اولین بار از سال 2016، درآمد اپل در تمامی زمینه ها کمتر از پیش بینی ها بوده است.

با تمام این اوصاف، اپل در حال حاضر با مشکلات کمتری نسبت به رقبایی مانند سامسونگ مواجه است. این دستاورد به دلیل رابطه طولانی مدت و نزدیک غول کوپرتینویی با TSMC است. با آینده نگری خوب، اپل 80 درصد از ظرفیت تولید تراشه های TSMC را حفظ کرد. موفقیت مداوم اپل در سال گذشته به این معنی است که 20٪ از کل درآمد TSMC از سایت CPU اپل است. TSMC 48.08 میلیارد دلار درآمد از تراشه های اپل در سال 2020 ایجاد می کند. با توجه به رشد اپل در سال گذشته، TSMC به همکاری خود با سازنده گوشی های هوشمند آمریکایی ادامه خواهد داد.

TSMC همچنین از نظر دستمزد تولید تراشه با اپل ارتباط ویژه ای دارد و هزینه های کمتری را از این شرکت می طلبد. این شرکت تایوانی قبلاً اعلام کرده بود که دستمزد خود را برای تولید تراشه 20 درصد از ژانویه 2022 افزایش خواهد داد. اما اپل تنها 3 درصد افزایش پرداخت خواهد داشت. به گفته موسسه اطلاعات، اپل و TSMC در حال حاضر تحت فشار هستند.

اپل، مانند اکثر مشتریان VIP، می تواند درخواست های ویژه ای ارائه دهد. یکی از مهندسان سابق TSMC گفت که پس از اینکه TSMC تولید پردازنده های سری آیفون 12 را در سال 2020 آغاز کرد. اپل بر TSMC فشار آورد تا تراشه های بیشتری را بدون افزایش قیمت قرارداد دریافت کند.

یکی از تولیدکنندگان تراشه‌های سابق اپل گفت این غول کوپرتینویی در سال‌های اولیه همکاری با TSMC از این شرکت خواسته بود حداقل یک کارخانه تولید تراشه دیگر در کائوسیونگ، جنوب تایوان بسازد. دلیل این درخواست نگرانی اپل از خطر وقوع زلزله در تایوان بود. TSMC در اوایل سال جاری اعلام کرد که آماده ساخت کارخانه در شهر است. روابط پیچیده بین اپل و TSMC در سال های اخیر به نتایج مثبتی برای هر دو طرف منجر شده است.

آیفون 14 اپل احتمالا از یک تراشه 5 نانومتری استفاده خواهد کرد، درست مانند سری آیفون 13 که برای اولین بار در اخبار فناوری و موبایل ظاهر شد.